Pierwsza Pomoc Psychologiczna w kryzysie-kim jest Konsultant Kryzysowy?
Określenie „kryzys” kojarzy się z bardzo trudną sytuacją, z której trudno jest znaleźć wyjście. Kryzys gospodarczy, kryzys polityczny, kryzys w związku… Często towarzyszy temu przekonanie, że nie mamy na niego wpływu, że zależy od bliżej nieokreślonych czynników. Jednak tak nie jest, szczególnie gdy kryzys dotyczy obszarów z naszego życia.
Czym jest kryzys psychologiczny?
Dobra informacja jest taka, że Kryzys to reakcja zdrowego człowieka (normalnie dobrze funkcjonującego). Jest zjawiskiem uniwersalnym, naturalnie wpisanym w tok i etapy ludzkiego życia, bez względu na płeć, status społeczny, doświadczenie, wykształcenie itp. Mniej budującą informacją jest fakt, że nic nie jest w stanie ochronić nas przed kryzysem.
Kryzys czasowo zmienia nasze funkcjonowanie, wybija z naturalnego toku życia. Zazwyczaj wiąże się z wydarzeniem krytycznym (zewnętrznym), które z subiektywnego punktu widzenia przerasta możliwości danej osoby, by sobie z nim poradziła.
Zaistnienie samego wydarzenia, nie przesądza o kryzysie. Natomiast subiektywna ocena, nasze doświadczenie i sposób podejścia do tego wydarzenia, wpływa na nasz stan psychofizyczny.
Jest kilka rodzajów kryzysów, które mogą występować samodzielnie lub łączyć się ze sobą. każda nagła, niespodziewana zmiana w naszym życiu może wywołać kryzys. Kryzys zmienia funkcjonowanie człowieka w sferze behawioralno-poznawczo-afektywnej. (Zachowanie, postrzeganie, emocje). Kryzys ma swoja dynamikę i jest osadzony w czasie.
Celem Pierwszej Pomocy Psychologicznej w kryzysie jest wprowadzenie osoby doświadczającej kryzysu na ścieżkę powrotu do normalnego funkcjonowania.
Właśnie takie zadnie ma Konsultant Kryzysowy:
- wpierać,
- wysłuchać,
- wyjaśnić etymologię kryzysu,
- pomóc w znalezieniu zasobów do przejścia okresu kryzysowego,
- a przede wszystkim zapobiec i przeciwdziałać przekształceniu się kryzysu w pogorszenie kondycji psychofizycznej osoby doświadczającej kryzysu.
Docelowo pomoc psychologiczna w kryzysie udzielana przez konsultanta kryzysowego lub dalej przez coacha kryzysowego, pozwala na powrót do normalnego życia, wzmocnienie psychiki, uodpornienie na drobne niepowodzenia, rozwój osobisty i większą dojrzałość.
Pamiętajcie, że kryzys:
- jest naturalną reakcją zdrowego organizmu na nagłe wydarzenie,
- to chwilowe zaburzenie funkcjonowania,
- nie jest trwałą chorobą,
- nie wymaga leczenia farmakologicznego,
- jest osadzony w czasie- przy wsparciu minie,
- niesie ze sobą potencjał rozwojowy.
Najważniejsze:
Daj sobie pomóc. Nie bądź sam w kryzysie.