Zastosowanie Racjonalnej Terapii Zachowań w pracy coacha
Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) to zbiór skutecznych narzędzi poznawczych, opracowany przez znanego amerykańskiego psychiatrę Dr Maxie C. Maultsby’ego. Narzędzia te służą kontrolowaniu własnych emocji i przejęciu kontroli nad nimi. Pomagają w uświadomieniu sobie ich wpływu na nasz organizm.
RTZ jest podstawą psychologii poznawczo – behawioralnej. Opiera się na teoriach uczenia się i neurofizjologii. Skupia się na możliwościach zmiany niezdrowego, ograniczającego sposobu myślenia.
Metoda ta oprócz obszaru pomocy psychologicznej jest wykorzystywana również w biznesie, coachingu, a także w pracy z ludźmi uzależnionymi. Najistotniejszą rolę odgrywają w RTZ zagadnienia takie jak:
- zasady semantyki
- zmiana nawyków poznawczo-emocjonalnych
- zasady racjonalnego-zdrowego-myślenia
Opanowując prosty schemat pracy z pojawiającymi się w określonej sytuacji myślami, emocjami oraz przekonaniami, można w znaczący sposób poprawić swoje funkcjonowanie emocjonalne oraz z większym spokojem radzić sobie w trudnych, stresogennych sytuacjach życiowych.
Technika poznawcza skoncentrowana jest na zmianie własnych przekonań oraz pracy nad sposobem myślenia, ponieważ istnieje ścisły związek pomiędzy przekonaniami, emocjami, a zachowaniami i reakcjami naszego organizmu. Skteczność tej metody potwierdzają badania naukowe.
Metodę RTZ stosuję we wspieraniu osób chorych na chorobę nowotworową, czyli w onko-coachingu.
Do onkologii wprowadził RTZ amerykański psychoonkolog Carl Simonton, który w pracy klinicznej wspierał swoich pacjentów i ich rodziny w procesie wychodzenia z choroby. Dr Simoton czerpiąc ze swoich doświadczeń klinicznych, dostrzegł wyjątkową rolę samego pacjenta w procesie zdrowienia. Obserwując pacjentów zauważył, że ich postrzeganie faktów przez pryzmat posiadanych przekonań, stereotypów, obaw czy lęków przekłada się na somatyczne objawy organizmu i ma wpływ na stan ich zdrowia.