Twój bilans energetyczny

Skąd brać siłę i energię, żeby żyć harmonijnie i zdrowo? 

Każdy człowiek jest „urządzeniem”, które do sprawnego funkcjonowania potrzebuje energii. Jeżeli tej energii zabraknie, po pewnym czasie ” urządzenie” po prostu przestanie działać! Teoretycznie średnio wykształcony człowiek wie, że tak właśnie jest. Praktycznie bardzo często o tym zapominamy i ponad miarę eksplatujemy nasze zasoby i nasz organizam. Jakie są tego efekty? Opłakane!

Zachęcam więc Was do zrobienia indywidualnego bilansu energetycznego! Jak to zrobić? Już mówię.

Spisz na kartce wszystkie czynności (minimum 10), których robienie powoduje „ładowanie Twoich baterii”; przy których odpoczywasz, cieszysz się , śmiejesz. Słuchanie muzyki, jazda na rowerze, leżenie i patrzenie w niebo, ogladanie bajek, komedii, gra w golfa, w kosza… Co tylko chcesz. Przypisz każdej z tych czynności ilość punktów od 1-10, która odpowiada poziomowi dostarczanej energii. Np. bieganie 30 minut dziennie – doładowanie 7 punktów.

Następnie zrób listę codziennych czynności i związanych z nimi emocji (max.10), które zabierają Ci energię. Im również przypisz  punkty w skali od 1-10, które odpowiadają poziomowi wydatkowanej energii. Np. spotkanie z szefem 10, krótki sen- tylko 6 godzin-8.

Teraz zrób tabelkę, w której w pozycji „PRZYCHODY” wpisz w kolejnych wierszach Twoje „ładowacze” oraz odpowiadającą im maksymalną ilośc punktów. To samo zrób z „zabieraczami”, wpisując je pod pozycją ROZCHODY. W ostatnim wierszu wpisz” BILANS”

Podziel tabelę na kolejnych siedem kolumn, z których każda odpowiada jednemu dniu w tygodniu.

Każdego dnia wieczorem wpisz do tabeli ze znakiem + lub –  odpowiednią ilość punktów dla każdego „ładowacza” i „zabieracza”, który pojawił się w danym dniu. Podsumuj wynik i zobacz, czy Twój bilans dzienny jest dodatni czy ujemny?

Po tygodniu sprawdź jaki jest Twój bilans tygodniowy.

Co widzisz? Co odkryłeś/łaś? Co Ci to mówi o Tobie? Jaki będzie Twój kolejny krok?

Powodzenia:)