Każdy z nas jest ORŁEM

Co takiego jest w coachingu, że działa? Jak to się dzieje, że dwoje zupełnie obcych sobie osób w krótkim czasie buduje mocną relację opartą na zaufaniu i partnerstwie?

Tajemnica tkwi w prostych rzeczach.

Coach słucha i jest autentycznie ciekawy. Otwarty na drugiego człowieka:)  Bez ocen, bez sugestii, bez dawania dobrych rad:)  Jest „inny”.  Jest obecny. Jest obok.

Na co dzień jesteśmy bezustannie oceniani. W domu, w szkole, w pracy, w związku. Tego najbardziej się boimy! Wbite wzorce myślowe i kody zachować powodują, że w naszej głowie jest rozwinięty transparent z napisem: „co powiedzą inni?” Standardem jest dawanie dobrych rad:) Dajemy je sami innym i słuchamy podpowiedzi rodziny, przyjaciół oraz wszelkich innych „życiowych doradców”.  To powoduje, że przyjmowane rozwiązania i życiowe wybory tak naprawdę nie są nasze. Efektem tego, jest brak całkowitej odpowiedzialności za to co dzieje się w naszym życiu.

Nie rozmawiamy też o emocjach, które nam towarzyszą. Chowamy się jak ślimak w skorupce. Nie potrafimy sobie z nimi radzić. Stosujemy filozofię strusia, chowając głowę w piasek.  Filozofię polegającą na tym, że jak się o czymś nie mówi, to tego nie ma… A emocje są i niczym kamień w rurach osadzają się w nas, powodując z czasem niedrożność naszego systemu  i frustracje.

W coachingu jest inaczej. Kluczowe umiejętności coacha powodują, że Klient otwiera się. Chce się przyglądać sobie i szuka najlepszego dla niego rozwiązania. Relacja coachingowa buduje w nim poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Nie ma ocen, krytyki, sugestii.

Jest szczera ROZMOWA o tym co się dzieje i o tym jakie towarzyszą temu emocje. Jest poszukiwanie możliwych rozwiązań i wybór tego, które jest dla Klienta najbardziej efektywne.

Filozofia strusia zmienia się w filozofię ORŁA! Patrzenia z lotu ptaka na otaczający nas świat. Nabranie dystansu do tego, na co nie mamy wpływu. Szukanie własnej drogi, budowanie własnego gniazda.  Poczucie mocy i wolności!

Coaching pomaga w rozpostarciu skrzydeł i podjęciu prób latania.

Coach tak długo będzie Ci towarzyszył, aż nauczysz się latać wierząc, że każdy z nas jest orłem!

Grażyna Myczkowska