A ja mam inaczej- czyli słów kilka o asertywności

Asertywność kojarzona jest  potocznie z mówieniem „nie”.

Szkoda, bo pod tym krótkim pojęciem kryje się całe spektrum różnorodnych, ważnych     umiejętności. Czy w  naszym  codziennym kobiecym życiu potrzebna jest asertywność?   Moim zdaniem  TAK !!!

Definicja asertywności brzmi prosto: Asertywność to umiejętność otwartego wyrażania  swoich uczuć, potrzeb, opinii w taki sposób, aby nie ranić innych. Tylko jak to krótkie zdanie przełożyć na praktyczne działania ?

Wyobraźmy sobie trzy sąsiadki, a zarazem przyjaciółki, mieszkające na tej samej ulicy i marzące o tym, aby założyć ogród.

Pierwsza z nich Gbura – Furia dokładnie zaplanowała jak będzie wyglądał Jej Ogród!!! Przeczytała  porady  fachowców i zrobiła dokładnie odwrotnie niż mówili, bo przecież ona wie najlepiej. Najważniejszym elementem ogrodu okazał się  wysoki, solidny mur, aby nikt obcy, z tych zawistnych i zazdrosnych ludzi, nie mógł skopiować jej genialnej wizji rabat kwiatowych czy ukraść nie zwykle atrakcyjny krzak agrestu…Zaprosiła ulubione  sąsiadki, aby pochwalić się efektem swoich prac ogrodowych,  a one tylko kiwały z podziwem głowami. Niestety miały kilka uwag na temat obsadzenia środkowych rabat czym doprowadziły gospodynię  do takiego ataku  furii, że musiały się  natychmiast ewakuować do własnych domów.

Gburia – Furia z przekonaniem powtarza „ Ja jestem okey, a Ty nie!

Druga sąsiadka Aniela – Niewolnica całe życie marzyła o posiadaniu ogrodu.  Niestety rodzina  i najbliżsi  uważali, że na ogrodniczkę to ona  zupełnie się   nie nadaje… Ale   kupili jej   kilka doniczek z kwiatami, aby posadziła je na balkonie. Aniela podlewa bez słowa protestu domowe doniczki i często  odwiedza ogród Gburii- Furii, poddając się gderliwym  rozkazom przyjaciółki przy  pielęgnacji  jej ogrodu, ostatnio zaczęła chorować na kręgosłup i choroby kobiece. Czuje się zmęczona i nieszczęśliwa, ale cierpi w milczeniu.

Aniela – Niewolnica szepce  „ Ja nie jestem o,key, Ty  jesteś okey”.

Trzecia z przyjaciółek Jola – Pasjonatka realizuje w życiu zasadę: „ Ja jestem okey, Ty jesteś  okey” i korzysta  w pełni z z życia, realizując  swoje pasje.

Zaprojektowała ogród według sugestii doświadczonego ogrodnika i dołożyła  swoje osobiste pomysły. Lubi odpoczywać w ogrodzie w towarzystwie  przyjaciółek, ale tylko  w piątki i w niedziele. W pozostałe dni ma inne plany…

Czasem dołącza do nich czwarta ogrodniczka „Pchła – Szachrajka”, ale o tej interesujące  kobiecie  opowiem w następnym felietonie .

Jeżeli jesteście ciekawe jaką jesteście ogrodniczką? Jeżeli chcecie decydować o wyglądzie i zawartości swojego ogrodu!

Zapraszamy na warsztaty umiejętności asertywnych dla kobiet!!!

 Jola Ziontkowska