Coaching- odkryj paletę barw swojego życia

Coaching jest jak podróż, podróż w głąb siebie.

  W jej trakcie odkrywamy szersze przestrzenie, kolorowe widoki i ciekawe miejsca. Znajdujemy nowe możliwości, obszary do rozwoju i wykorzystujemy potencjał drzemiący w każdym człowieku. Coaching jest jak malowanie w nas obrazów, komponowanie niesłyszanych fraz muzycznych i pisanie nowych  opowieści.
Jak to możliwe? Przecież jesteśmy dorośli, ukształtowani, mamy zasady i doświadczenie. Jesteśmy niejednokrotnie świetne wykształceni, znamy kilka języków, dużo widzieliśmy, przeszliśmy… Często jednak te zasady i doświadczenie są naszymi ograniczeniami, które  przez lata oplotły drzemiącą w głowie kreatywność niczym sieć pajęcza. Poruszamy się w znanym terenie schematów myślowych, jak pająk przypisany do swojej sieci. Mamy utrwalone wzorce postaw, nienaruszalne reguły postępowania wpojone przez rodziców, ciocie, dziadków, nauczycieli, środowisko w którym żyjemy…
Wielu z nas słyszało powtarzane latami zwroty typu: „Miejsce kobiety jest w domu…dziewczynki są grzeczne…chłopcy są silni…dziewczynki muszą umieć gotować…chłopcy nie płaczą… dorośli wiedzą lepiej….nie zadawaj głupich pytań…. jak cię widza tak cię piszą…co sobie inni pomyślą… powinieneś… musisz…tak trzeba…życie to nie zabawa…to jest wstyd… nie wychylaj się…. praca na etacie jest bezpieczna… facet zarabia na rodzinę…pokorne cielę dwie matki ssie…” itd.
Niepostrzeżenie zostajemy wtłoczeni w ramy, które zamykają nas na kreatywność, ciekawość, chęć poznawania świata i budowania relacji ze sobą i z drugim człowiekiem. Tracimy radość dziecka i funkcjonujemy w zaklętym kręgu „prawd objawionych”. Nie zaspokajamy naszych potrzeb i pragnień, nie wykorzystujemy talentów i pasji. Zamykamy się na siebie i realizujemy oczekiwania innych.
Tymczasem kreatywność to nie jest cecha, z którą się rodzimy. Dostrzegania nowych możliwości może nauczyć się każdy, w każdym czasie i w każdym wieku. Znalezienia nowego rozwiązania czy pomysłu, odkrycie nowego celu, wymaga tylko spojrzenia na sprawę z innej–często obcej nam-perspektywy. Wymaga wyjścia poza schemat.

  Dlaczego to takie trudne?

  Po pierwsze dlatego, że trzeba chcieć. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by przyznać się przed samym sobą: „Coś nie działa we mnie! Coś nie działa w moim życiu, w moim związku, w mojej pracy”. Po drugie dlatego, że boimy się tego co nieznane. Po trzecie dlatego, że jest to proces wymagający zaangażowania i pracy, za którego efekty sami bierzemy odpowiedzialność.
Proces coachingu zakłada, że klient ma wszystko, aby znaleźć najlepsze dla niego rozwiązania. Jaki z tego wniosek? Otóż generowanie nowych rozwiązań w procesie coachingowym opiera się o wykorzystanie istniejących w człowieku zasobów. Rodzi się zatem pytanie: skoro już mam wszystko, to czemu nie dzieje się tak jak chcę? Co w takim razie jest nowatorskiego w tym coachingu? Odpowiedź brzmi: nowe powiązania i nowe kombinacje!
Podstawą coachingu jest uświadomienie sobie przez Klienta, że ma możliwość „innego” niż dotąd połączenia posiadanych przez niego elementów. W procesie coachingu odłączamy istniejące od lat kabelki, sznurki, patyczki, rurki…i próbujemy znaleźć inne, optymalne, pomagające w realizacji celu klienta połączenia. Mieszamy kabelki ze sznurkiem, rurki z patyczkami, dokładamy patyczki do patyczków, wzmacniamy kabelki, niektóre elementy pozostają odłączone od innych bezpowrotnie….W jednych miejscach powstaje zwarcie, w innych pożar, a jeszcze inne zaczynają świecić jasnym światłem!  Coach wierzy, że klient ma nieograniczony potencjał i  pomaga mu tylko z niego skorzystać. W trakcie procesu coachingowego aktywizuje się prawa półkula mózgu odpowiedzialna za kreatywność, intuicyjne działanie, odczytywanie ukrytych treści, za funkcjonowanie poza regułami. To pozwala na wygenerowanie innych niż dotąd dróg postępowania i opcji postrzegania.
Kreatywność może być rozpatrywana w trzech obszarach: umiejętności, podejścia i działania.
Umiejętności dotyczą możliwości znajdowania nowych rozwiązań, odkrywania nowych połączeń. Jedni mają tego zasobu więcej, inni mniej. Rolą coacha jest rozwijanie w kliencie takich zdolności.
Podejście to sposób myślenia. Kiedy klient otworzy się na „nowe” będzie miał nowe pomysły, dostrzeże nowe opcje i możliwości.

  I na koniec działanie. Nie jest możliwe przeprowadzenie twórczego procesu bez działania. Działanie to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań i możliwości. Aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, klient jest nieustannie motywowany przez coacha do tworzenia nowych pomysłów, aż dozna olśnienia i trafi na ten jeden niezwykły. Najlepszy dla niego! I wtedy weźmie odpowiedzialność za jego realizację.
W coachingu obowiązują pewne zasady. Pierwszą z nich jest otwarte podejście do świata i  siebie. Ani jeden ani drugi element nie jest definitywnie skończony i opisany. Coach motywuje klienta do przyjęcia postawy: „wszystko jest możliwe”. Stosując odpowiednie metody i narzędzia, coach otwiera klienta na zmianę i zachęca klienta do „pozaglądania” tam, gdzie jeszcze go nie było.

Pamiętajmy: wszystkie obrazy świata są kombinacjami trzech podstawowych kolorów!

 Jakość naszego istnienia zależy od trzech centrów bazowych: myśli, emocji i ciała. To jakie barwy przybierze nasze życie zależy od tego, jakie zbudujemy połączenia między tymi  elementami.

Grażyna Myczkowska