ARIWO poleca-wspieraj swoje dziecko w trudnych chwilach- „Bajki-pomagajki”

   Świat dziecka pełen jest emocji. Wszystko co nieznane, inne, obce, powoduje obawę i lęk.  Dorośli- rodzice, nauczyciele, rodzina-powinni wspierać dzieci w trudnych dla nich chwilach. Pozostawienie dzieci bez takiego wsparcia powoduje, że nie potrafią same poradzić sobie z tym co je spotyka, co powoduje agresję, lęki, zamknięcie w sobie. Dorośli nie powinni bagatelizować sygnałów, które wysyłają im dzieci, lecz odważnie o nich mówić, tłumaczyć, wyjaśniać. Rozmawianie o tematach trudnych wykształca u dzieci otwartość i odwagę, w mierzeniu się z problemami życiowymi w dorosłym życiu. W sytuacji gdy dziecko pozostawione jest z własnymi myślami, tworzy swoje historie, polega na zdaniu rówieśników, nie wie co jest normalne co nie, traci więc poczucie bezpieczeństwa.  Kiedy najbliższe osoby nie rozmawiają z dzieckiem o faktach,  nie tłumaczą sytuacji, mały człowiek w swojej wyobraźni wyolbrzymia problem i nierzadko nie potrafi go udźwignąć.

” Bajka-pomagajka” mocno wspiera dziecko, daje duże poczucie bezpieczeństwa i często uwalnia od poczucia winy, ponieważ pozwala dzieciom zrozumieć, że bać się, smucić, wstydzić, czegos nie umieć, coś zepsuć jest normalnym w zyciu. Pozwala dostrzec, że inni też przeżywają takie sytuacje.

Polecamy książkę Bajkoterapia, o której więcej można przeczytać na  http://www.we-dwoje.pl/8222;bajkoterapia;czyli;dla;malych;i;duzych;o;tym;jak;bajki;moga;pomagac8221;,artykul,12438.html